2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılındaki Değişiklikler


Yeni Eğitim-Öğretim yılımız Kurban Bayramı sonrası başlayacak. Yeni dönemde bizi önemli bazı değişiklikler bekliyor. Özellikle Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Branşında 2006 yılında başlayan MEGEP süreci açısından bu sene köklü bazı farklılıklar oluştu. Bölüm derslerimizden Çocuk Beslenmesi ve Çocuk Etkinliklerinde Müzik dersleri müfredattan çıkarıldı.

Çocuk Beslenmesi dersinin müfredattan çıkarılmasının en önemli nedeni gelişen ve değişen sosyal koşullar olarak gösterilebilir. Artık Erken Çocukluk Eğitimi Kurumları profesyonel beslenme uzmanları, diyetisyenler ve gıda mühendisleri ile çalışıyor. Beslenme işinin profesyonelleri okul öncesi dönem çocuğunun beslenme ihtiyaçlarını çok daha iyi tespit edip, eğitimini aldığı bu alanda daha verimli olabiliyor. Ancak unutulmamalı ki okul öncesi öğretmeni de çocuk beslenmesinin temel kavramlarını bilmek ve bu bilgilerini anne-babalara aktarmakla mükellef. Bunun için Çocuk Beslenmesi dersinin bazı konuları Anne-Çocuk Sağlığı ve Çocuk Bakımı derslerinin içine yerleştirilmiş durumda.

Öte yandan bir diğer önemli bölüm dersimiz olan Çocuk Etkinliklerinde Müzik dersi de artık müfredatta yer almıyor. Açıkçası bu durumu büyük bir eksiklik olarak yorumluyorum. Müzik okul öncesi dönem için belki de en önemli eğitim ve sosyal kaynaştırma aracı ve müfredatımızdan çıkması bizlerin elindeki bu kıymetli aracı kaybetmemiz anlamına geliyor.

Müfredattan çıkan dersler dışında bir de adı değişen ve yeni eklenen dersler de dikkat çekiyor. Eskiden Gelişim Alanları olarak bildiğimiz ders liselerin 3 yıl olduğu dönemdeki özüne geri dönüyor ve adı “Çocuk Gelişimi” oluyor. Yine eski adıyla en uzun ders adı rekorunu elinde bulunduran “Erken Çocukluk ve Özel Eğitim İlke ve Kurumları” dersinin ismi de “Erken Çocukluk ve Özel Eğitim Kurumları” olarak değiştirilmiş.

Yeni bir ders olarak “Dramatik Etkinlikler” dersi karşımıza çıkıyor. Temel ağırlık drama olmakla birlikte konuları içinde müzik ve animasyon kırıntıları da mevcut olan bu ders belki de “Çocuk Etkinliklerinde Müzik” dersini ikame etmeye yardımcı olabilir.

Bu sene müfredat dışında meydana gelen değişimlerden bir diğeri de tüm lise sınıflarının Anadolu ismi ile eğitime devam etmesi olsa gerek. Artık Anadolu Meslek kavramı tek isim altında toplanmış bir mesleki eğitim bakışı kazandırıyor bizlere. Ancak TEOG kökenli bir seçme mantığına dayalı olarak karşımıza gelecek yeni öğrencilerin Çocuk Gelişimi ve Eğitimi gibi son derece zor ve meşakkatli, gayret gerektiren bir alanda ne derece motive edici olacağı kafamda soru işareti. Eski sistemde öğrenci istediği okulu daha bilinçli olarak seçerken, yeni sistem puanım ancak buna yetti bakışı ile hayal kırıklığı ve motivasyon düşüklüğü olan öğrencileri yaratıyor.Sınavla ve puan üstünlüğü ile seçim sorunları çözmediği gibi istemediği ama zorunda kaldığı bir bölüme gitmeye itiyor öğrenciyi.Tabi bu durum biz meslek öğretmenlerini hayli zorluyor.

Yeni Eğitim-Öğretim yılımız 28 Eylül 2015 Pazartesi günü başlayacak ve bu tarihten itibaren değişen müfredatımızı uygulamaya başlayacağız. Yeni eğitim-öğretim yılının tüm eğitim camiasına ve öğrencilerimize mutluluk getirmesi en büyük dileğim. Herkese iyi bayramlar ve mutlu bir eğitim yılı diliyorum.

Erman GEÇER

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s